15.08.2017 10:36

Díky laseru museli změnit myšlení i konstruktéři

Vanad spolupracuje s celou řadou výrobních firem v České republice i v zahraničí. Jedním z našich zákazníků je firma KROMEXIM Products spol. s r.o.

V rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost realizuje firma (za finanční podpory Evropské unie) projekt "Nové technologie pro KROMEXIM Products spol. s r.o.", zaměřený na pořízení tří nových výrobních zařízení.

Prvním z nových pracovišť je CNC stroj Vanad KOMPAKT Laser pro tvarové řezání materiálů, osazený 2 kW vláknovým laserem, s hydraulickým výměnným materiálovým stolem a přídavným zařízením RotCUT pro tvarové řezání do trubek a profilů. Stroj je vybaven operačním systémem od rakouské firmy B&R Automation.

Vanad KOMPAKT Laser

Společnost KROMEXIM Products spol. s r.o. se specializuje na výrobu datových a silových rozvaděčových skříní a příslušenství k nim. Doplňkově vyrábí průmyslový nábytek a šatní skříňky. Počátky historie firmy spadají do 70. let minulého století.

Stroj Vanad KOMPAKT Laser je v provozu zatím necelý rok. Ing. Radka Hozy, ředitele divize Kroměříž, jsme se zeptali, zda nový stroj splňuje jejich očekávání.

Pane inženýre, jaké jsou vaše první zkušenosti s novým laserovým strojem?

"Nová technologie ovlivnila chod celé firmy, od konstruktérů přes obchodníky. Ti musí umět nabídnout technické možnosti, které firma mimo jiné i díky laseru získala. Laser je jedna část spirály, která do jisté míry nikde nekončí. Operátoři se stále učí, přecházejí z našich klasických strojů na novou technologii, i vedoucí výroby se učí. Laser je technologie, na kterou jsme nebyli zvyklí, pro kterou nebyli zvyklí připravovat výkresy ani naši konstruktéři. Zavedení laseru do výroby znamená, že se musí začít uvažovat jinak už ve fázi kreslení, výrobek se technicky konstruuje jinak. Je to velká změna. A ta změna je jen ku prospěchu."

Jak byste zhodnotil obsluhu laseru od firmy Vanad?

"Ovládání je do jisté míry intuitivní, zčásti bylo uzpůsobeno dle našich požadavku. Zaškoleni jsou dva operátoři plus vedoucí výroby. Je to pro ně zajímavá práce, rozšíření jejich technického umu a proti stávajícím mechanickým strojům – děrovadlům - odpadá hluk. Laser byl umístěn do nově opravené haly, pracují tedy v komfortním prostředí."

Jak často stroj ve výrobě využíváte?

"Deset hodin denně, cca jeden a čtvrt směny."

Které materiály a jaké tloušťky na stroji hlavně řežete?

"Řežeme komponenty z nerezu o tloušťce 1-2 mm, konstrukční oceli (1 – 6 mm) a pozinku do 2,5 mm, silnější nepotřebujeme."

Vanad KOMPAKT Laser Řezání na Vanad KOMPAKT Laser

Stroj KOMPAKT Laser byl na vaše přání doplněn o přídavné zařízení RotCUT pro řezání do trubek a profilů. Jak zařízení využijete?

"Rotátor na laseru nám umožní rozšířit výrobu o další produkty. Až se pořádně seznámíme s možnostmi, které nám laserová technologie přináší, uvažujeme, že nabídneme tvarové řezání do trubek a profilů firmám formou zakázkové výroby, to bude druhý krok."

Bylo pro vás důležité, že Vanad nabízí na stroji tzv. vzdálenou správu? Některé firmy se vzdálené správy obávají, jaký je váš názor?

"Byla to jedna z našich podmínek při výběru dodavatele stroje. Vzdálená správa je důležitá; když je problém, nemusíme čekat, až přijede servisní technik z druhého konce republiky. Na dálku lze provádět také všechny diagnostické operace (např. kontrolu nastavení stroje, aktualizaci softwaru a technologických tabulek, stahování diagnostických souborů stroje apod.), to ušetří spoustu času."

Dodávka laserového řezacího pracoviště byla realizována tzv. na klíč. Vanad dodal také filtrační jednotku, kompresor pro řezání stlačeným vzduchem a podvěsný jeřábový systém s vakuovým samopřísavným manipulátorem. Proč jste pro manipulaci s materiálem zvolili právě tento způsob?

"Bez manipulátoru není manipulace s materiálem možná. U obsluhy děrovadel jsme požadovali určitou fyzickou kondici. Díky manipulátoru není vyloučena ani ženská obsluha."

A máte nějaké ženy, které by u vás mohly na laseru pracovat?

"Jednu máme."

KOMPAKT Laser s podvěsným jeřábovým systémem Vanad KOMPAKT Laser

Vanad KOMPAKT Laser pomáhá zefektivnit výrobu a zvýšit kvalitu výrobků.

V čem spočítá největší přínos CNC laserového stroje Vanad KOMPAKT Laser pro vaši firmu?

"Firma se rozhodla pořídit laserové řezací pracoviště, aby mohla zahájit výrobu složitějších produktů, zefektivnit stávající výrobní proces a zvýšit kvalitu výrobků. Komponenty, které jsme dříve kooperovali, si řežeme sami. Díky laseru máme možnost vyřezávat složitější otvory, otevírá se nám prostor pro novou škálu výrobků, nemusíme čekat na dodávky dílů z kooperací. Laser nám uspoří čas, který můžeme využít jinak."

Co bylo hlavním důvodem k zakoupení laserového řezacího stroje právě od Vanadu? 

"Vanad splnil všechny požadované technické parametry, základní standardní vybavení stroje KOMPAKT Laser bylo rozšířeno dle našich požadavků o automatické čištění trysky řezací hlavy a také další zařízení umožňující operátorovi snadnější kontrolu nad pracovištěm. Výrobce nabídl také rotátor a dobrou cenu. Komunikace se zástupci firmy je velmi pružná, zpětná vazba se děje obratem."

Bližší informace o stroji Vanad KOMPAKT Laser a výrobním programu firmy KROMEXIM Products spol. s r.o.

Sloupový jeřáb se samopřísavným manipulátorem Samopřísavný manipulátor Finální výrobek firmy Finální výrobek firmy

Máte zájem o více informací o stroji Vanad KOMPAKT Laser či cenovou nabídku? Kontaktujte nás!

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.

Tisknout
Top CNC stroje

Vanad pro Vás

Jsme český výrobce vysoce výkonných CNC strojů. Kromě kompletní technologie řezání pro Vás zajišťujeme také spolehlivýrychlý servis CNC řezacích i pálicích strojů a plazmových i laserových zdrojů.

Kontaktujte nás

Vanad 2000 a.s.
Riegrova 824
582 82 Golčův Jeníkov
Tel:   +420 569 400 411
E-mail:  

Servis:
gsm: +420 603 287 860
E-mail:

© 2019, Vanad 2000 a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing